سخن روز /
مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکلهای مردم نهاد سازمان مرکزی تعاون روستایی اعلام کرد:
مفاد اجرای تفاهمنامه سازمان مرکزی تعاون روسـتایی ایران با شـبکه توسـعه اجتماعی رسالت
1400/02/22
مجری تفاهم نامه سازمان مرکزی تعاون روسـتایی ایران با شـبکه توسـعه اجتماعی رسالت، مفاد مندرج در این تفاهم نامه و شیوه نامه اجرایی مربوطه را برای اطلاع رسانی تشکل های کشاورزی تحت پوشش سازمان تعاون روستایی و بهره مندی آنها از خدمات اعتباری و فنی در راستای ایجاد کانون های همیاری اجتماعی بخش روستایی و کشاورزی تشریح کرد.
به گزارش پات، مسعود عدل طلب گفت: بر اساس این تفاهم نامه، اتحادیه ها، تعاونی ها، تشکل ها، انجمن ها، شرکت ها و همچنین اصناف کشاورزی می توانند به عنوان سازمان حامی، مقدمات و بستر مناسب را برای اعضای خود جهت استفاده از تسهیلات قرض الحسنه بانک رسالت برای توسعه فعالیتها و کارآفرینی آنها فراهم سازند. همچنین سازمان مرکزی و سازمان های تابعه می توانند جهت رفاه پرسنل خود نیز اقدام به تشکیل کانون های همیاری اجتماعی نمایند و با عضویت در این شبکه از تسهیلات بانک قرض الحسنه رسالت بهره مند شوند.
وی افزود: کانون همیاری اجتماعی نوعی تشکل است که اعضای آن افراد مرتبط به هم در سطح روستا، در سطح محل، در سطح تشکل و یا در سطح سازمان می باشند. در این راستا، می تواند هزاران جمع مردمی تحت عنوان کانون همیاری اجتماعی در تشکل ها، اتحادیه ها، تعاونی ها، سازمانها و روستاهای سراسر کشور شکل بگیرند. این کانونها توسط فعالین اجتماعی و تحت پوشش یک سازمان مردم نهاد تحت عنوان شبکه توسعه اجتماعی رسالت رهیاری شده و موجبات هم افزایی در جهت دستیابی به اهداف کانون را با بهره گیری از ظرفیت سنت پسندیده قرض الحسنه فراهم می کنند.
مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد با اشاره به اینکه توسعه کسب و کارهای خرد و خانگی در شهرهای کوچک و روستاها یکی از ابعاد اصلی اقتصاد مقاومتی بوده و تقویت فرهنگ و پیشرفت و آبادانی کشور را بدنبال دارد، اظهار داشت: در همین راستا با همکاری راهبران کانون ها و رهیاران تخصصی، استعدایابی از بین اعضا ومهارت افزایی ایشان صورت پذیرفته و سپس هسته های کار وزندگی شکل می گیرند. وی تاکید کرد ارتقاء کیفیت تولید ورقابت پذیری محصولات در کسب و کارهای خرد و خانگی نیازمند مدیریت زنجیره ارزش شامل تعریف وطراحی محصول، تأمین مواد اولیه، تولید و بازاریابی و فروش می باشد و در کانونهای همیاری اجتماعی بر اساس بستری که شبکه توسعه اجتماعی رسالت فراهم ساخته است این امر محقق می شود.
عدل طلب با بیان این عنوان که یکی از مهمترین دغدغه های هسته های کار و زندگی نحوه تامین ابزار کار و تجهیزات، مواد اولیه و از سویی دیگر بازاریابی و فروش محصولات تولید شده و حذف واسطه های غیر ضروری است، افزود: بر اساس این تفاهمنامه و بدین منظور یک پلتفرم بازار آنلاین با نام بازار اعضاء، ویژه‌ عرضه و تقاضای منصفانه و اعتمادساز توسط یک شرکت دانش بنیان طراحی و پیاده سازی شده و در دسترس اعضاء قرار می گیرد. از آنجا که ارائه خدمات بانکی شرعی، آسان و ارزان یکی از خواسته های اصلی اعضای کانون های همیاری اجتماعی و هسته های کار و زندگی به شمار می رود، بدین منظور الگوی بانکداری اجتماعی و همیاری قرض الحسنه برای دریافت خدمات غیرحضوری در تمامی نقاط کشور توسط شـبکه توسـعه اجتماعی رسالت در دسترس اعضاء قرار می گیرد.
مجری تفاهمنامه در ادامه گفت: یکی از مسائل مبتلا به عموم مردم در اخذ تسهیلات بانکی تهیه ضمانت و وثیقه است که این مهم نیز با طراحی و پیاده سازی یک سامانه اعتبارسنجی با نام مرآت با رعایت اصول علمی و بهره گیری از سرمایه های ارزشمند اجتماعی به جای ضمانت و اسناد دارایی، توسط یکی از برترین شرکت های دانش بنیان پردازش اطلاعات مالی کشور تسهیل گردیده است. در این سامانه اعتبار سنجی هنگامی که سطح اعتباری اعضا به کاملا متناسب برسد نیازی به ارائه ضامن ندارند و در سطح ممتاز نیز نیازی به ارائه اسناد تضمینی نخواهند داشت.
عدل طلب در خصوص روند اجرای تفاهم نامه عنوان کرد: برنامه ریزی برای تشکیل جلسات به منظور تبیین و توجیه موضوع و نحوه تشکیل کانونهای همیاری اجتماعی در سطح سازمان مرکزی و اتحادیه های ملی با هماهنگی دبیرخانه توسعه اجتماعی رسالت انجام شده و ضروری است در سطح استانها نیز این هماهنگی و برنامه ریزی با دبیرخانه های استانی شبکه توسعه اجتماعی رسالت انجام شود. بعد از تبیین و توجیه موضوع و زمینه سازی فرهنگی برای پذیرش ذینفعان کانونهای همیاری اجتماعی تشکیل و امکان بهره مندی از تسهیلات تعریف شده در تفاهم نامه فراهم خواهد شد. همچنین در نظر است کارگروهی با حضور نمایندگان معاونتها و دفاتر سازمان مرکزی تشکیل شود تا با مشارکت جمعی امکان تحقق مفاد تفاهم نامه بیش از پیش فراهم شود.
تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و شبکه توسعه اجتماعی رسالت در روز 7 اردیبهشت ماه 1400 با حضور مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و جمعی از معاونین و مدیران ستادی سازمان مرکزی تعاون روستایی و مسئولین شبکه توسعه اجتماعی رسالت امضا شد.

تعداد مشاهده خبر289 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal