سخن روز /
عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران: ایران 24 درصد سطح زیرکشت خرما در جهان را در اختیار دارد
1399/08/14

عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران:
ایران 24 درصد سطح زیرکشت خرما در جهان را در اختیار دارد

پریچهر با بیان اینکه ایران 24 درصد سطح زیرکشت جهان و حدود 15 درصد تولید خرما در جهان را در اختیا‌ر دارد گفت: تلاش بر این است که سالانه حدود یک هزار و 300 هکتار در کشور به کشت نخل اختصاص داده شود.

✅به گزارش پات؛ سید رحمت‌الله پریچهر امروز (دوشنبه 12 آبان) در اولین جشنواره ملی شکرگزاری خرما که در روستای ام‌الطمیر اهواز برگزار شد، بخشی از شکرگزاری را زبانی و بخشی دیگر عملی دانست و اظهار کرد: باید به عنوان امانت‌دار نعمت‌های الهی، برای کاهش ضایعات و افزایش بهره‌وری خرما تلاش کنیم.

⬅️عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه سطح زیرکشت خرما در جهان در حال حاضر بالغ بر یک میلیون و 100 هزار هکتار و تولید این محصول بالغ بر 8.5 میلیون تن است افزود: تولید خرما در جهان در 10 سال اخیر از حدود 6 تن در سال 2009، به 7.8 تن رسیده که رکورد خوبی است و در ایران نیز حدود 170 هزار هکتار سطح زیر کشت خرما وجود داشت که اکنون به 256 هزار هکتار رسیده و تولید خرما نیز اکنون بالغ بر یک میلیون و 270 هزار تن است.

⬅️وی با اشاره به اینکه این آمار نشان‌دهنده این است که ما حدود 24 درصد سطح زیرکشت جهان و حدود 15 درصد تولید خرما در جهان را در اختیار داریم تصریح کرد: اما میانگین عملکرد کشورمان رضایت‌بخش نیست و باید برای افزایش عملکرد و اقتصادی کردن تولید خرما، وقت و انرژی کافی اختصاص دهیم.

⬅️ پریچهر به وضعیت استان خوزستان در تولید خرما اشاره کرد و ادامه داد: استان خوزستان با دارا بودن حدود 41 هزار هکتار سطح زیر کشت خرما، دومین استان تولیدکننده خرما پس از استان سیستان و بلوچستان است اما تنوع خرما در خوزستان حائز اهمیت بوده که باید پژوهشکده خرما و میوه‌های گرمسیری خوزستان توجه ویژه‌ای به این امر داشته باشد.

⬅️وی اضافه کرد: از نظر تولید خرما نیز خوزستان 13 درصد تولید خرمای کشور را در اختیار دارد که برای نزدیک شدن به عملکردهای بین‌المللی تلاش بیشتری می‌طلبد.

⬅️عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه بخش عمده‌ای از نخلستان‌های ما در کمتر از یک هکتار واقع هستند در حالی که نیاز به باغات یکپارچه‌تری داریم ابراز کرد: در زمینه تولید خرما، آمار قابل توجهی داریم و عملکرد ما نیز افزایش یافته اما بسیار کند است و برای ارتقای بهره وری باید توجه ویژه ای داشت.

⬅️وی میزان صادرات خرمای ایران به کشورهای دیگر حدود یک میلیون و 250 هزار تن عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه خوزستان در تولید و صادرات خرما نقش عمده‌ای دارد بنابراین انتظار می‌رود به این بخش توجه شود و تولید با استانداردهای جهانی کیفیت، افزایش یابد.

⬅️پریچهر در خصوص وضعیت صادارت خرما به کشورهای دیگر بیان کرد: روند 14 ساله میزان صادرات خرما در جهان نشان‌دهنده گرایش کشورهای دیگر به مصرف خرما است چراکه محصولی استراتژیک و برای زمان بحران و جنگ است.

⬅️وی ابراز کرد: کشورهای اروپایی نیز به این دلیل به خرما اهمیت می‌دهند که کمک‌کننده به کنترل رادیکال‌های آزاد در بدن است؛ بنابراین شاهد هستیم که میزان تقاضا افزایش یافته و کشورهای اروپایی گرایش زیادی به واردات خرما پیدا کرده‌اند و پس توجه به کیفیت خرما تولیدی اهمیت ویژه ای دارد.

⬅️عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عنوان کرد: با توجه به اینکه حدود 24 درصد سطح زیرکشت خرما در جهان را در اختیار داریم اما میزان صادرات در خور کشور نیست و لازم است که استانداری خوزستان نیز برای تسهیل و کمک به این امر توجه بسیاری داشته باشد.

⬅️وی در پایان یادآور شد: تلاش بر این است که سالانه حدود یک هزار و 300 هکتار در کشور به کشت نخل اختصاص داده شود اما با توجه به اینکه سطح زیرکشت قابل توجه است، میزان عملکرد کافی نیست.
تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal